سریع‌ترین پردازنده وای‌فای با سرعت ۱۰ گیگابیت در ثانیه!


در نمایشگاه CES امسال شرکت کوانتنا (Quantenna) پردازنده QSR1000 را با MIMO 4× ۴ و سرعت ۱٫۷ گیگابیت روی فرکانس ۵ گیگاهرتز معرفی کرد و برای نمونه روتر Asus RT-AC87U با چهار آنتن خارجی از آن استفاده کرده بود .

به گزارش سرویس سخت افزار پایگاه خبری فن آوری اطلاعات ایران از ماهنامه شبکه، این خبر هیاهویی در صنعت شبکه ایجاد کرد و شبکه‌های بی‌سیم جانی تازه گرفتند. اکنون شرکت کوانتنا تصمیم گرفته است رکورد چهار ماه قبل خود را شکسته و شوک جدیدی به بازار بدهد .

این شرکت در نیمه‌های آوریل از توسعه یک پردازنده شبکه‌های وای‌ فای با سرعت ۱۰ گیگابیت بر ثانیه و MIMO 8× ۸ خبر داد. این پردازنده که هنوز نام رسمی برای آن انتخاب نشده مبتنی‌ بر استاندارد ۸۰۲٫۱۱ ac است و البته از استانداردهای قبلی شبکه‌های بی‌سیم پشتیبانی می‌کند و با آن‌ها سازگاری دارد .

پردازنده جدید کوانتنا مبتنی بر فناوری MU-MIMO است که امکان ارسال/دریافت چندگانه اطلاعات را روی هر کانال فرکانس فراهم می‌کند. به طور دقیق‌ تر دستگاه‌های مبتنی‌ بر این پردازنده می‌توانند هشت کانال ارسال/دریافت اطلاعات داشته باشند که روی هر کانال نیز چندین خط استریم اطلاعات وجود دارد .

به همین دلیل است که سرعت انتقال اطلاعات روی وای‌ فای از ۱٫۷ گیگابیت به ۱۰ گیگابیت جهش بزرگی دارد و می‌تواند به مرز سرعت شبکه‌های کابلی نزدیک شود. قابلیت‌های ویژه پردازنده جدید کوانتنا به همین ویژگی‌ها ختم نمی‌شود و از پهنای‌ باند ۱۶۰ مگاهرتز نیز پشتیبانی می‌کند .

در نسل اول پردازنده های ۸۰۲٫۱۱ ac از پهنای‌باند ۴۰ مگاهرتز و در نسل دوم حداکثر از پهنای‌ باند ۸۰ مگاهرتز پشتیبانی شده است و اکنون دستیابی به پهنای‌ باند ۱۶۰ مگاهرتز خبر بسیار خوش‌ آیندی برای سازندگان محصولات بی‌سیم باشد .

کوانتنا می‌گوید این پردازنده که در سال ۲۰۱۵ عرضه می‌شود، برای شبکه‌های زیرساختی کاربرانی مانند ISP ها و سازمان‌های گسترده توسعه یافته و مناسب کار کاربری‌های خارج از ساختمان و زیربنایی است. این شرکت عنوان کرده است هنوز طرحی برای توسعه پردازنده وای‌ فای با این مشخصات برای دستگاه‌های قابل حمل و موبایل ندارد و دانگل‌های وای فای ۸۰۲٫۱۱ ac نمی‌توانند از این پردازنده استفاده کنند .