چگونه Load Balancing در NetScaler کار می کند؟


Load Balancing In NetScaler Gateway

یکی از قابلیت های بزرگ در فایروال اختصاصی سیتریکس خدمات متعادل کننده بار در داخل شبکه است، NetScaler تمامی درخواست ها و Throughput شبکه شما را کنترل می نماید. برای تنظیمات اولیه Load Balancing کاربران درخواست های خود را به یک آدرس IP یک سرور مجازی که در NetScaler پیکربندی شده ارسال می نمایند و سرور مجازی این Request ها را با استفاده از الگوریتم های خاص نام گذاری کرده و به سمت سرورهای کاربردی هدایت می نماید. این امکان وجود دارد که شما بخواهید یک آدرس IP خاص را با استفاده از متعادل کننده به سمت یک آدرس عمومی منتقل کنید که باید برای این تنظیمات به دستورالعمل های تعیین پورت برای پروتکل HTTP یا HTTPS و ... در دستگاه مراجعه کنید و تنظیمات مربوطه را انجام دهید. لازم بذکر است که قابلیت Load Balancing یکی از عملکردهای بسیار پیچیده همراه با توپولوژی های خاص و الگوریتم های بسیار پیچیده است اما اگر قصد در آشنایی و نحوه عملکرد و حتی Config این قابلیت در NetScaler را دارید می توانید در این زمینه ها اطلاعات خود را افزایش دهید:

Load Balancing Basics
Understanding the Topology
Use of Wildcards Instead of IP Addresses and Ports

سرور مجازی متعادل کننده بار می تواند از هر یک از الگوریتم ها و روش های انتخابی برای نحوه توزیع بار در میان سرورهای کاربردی استفاده نماید اما بصورت پیش فرض روش تعادل بارگذاری، روش کمترین اتصال است یعنی Request های کاربران بسمت سرورهایی که کمترین تراکنش را انجام میدهند سوق داده خواهد شد. موجودیت هایی که در تنظیمات معمولی برای پیکربندی در NetScaler نیاز دارید شامل:
Load Balancing Virtual Server
آدرس IP، پورت و پروتکل های ترکیبی که یک کلاینت درخواست می کند را شامل خواهد شد. اگر برنامه از طریق اینترنت قابل دسترسی باشد آدرس مجازی سرور یک آدرس IP عمومی است اگر برنامه در شبکه داخلی LAN یا حتی در شبکه گسترده تر مانند WAN در حال اجرا هستند VIP معمولا یک آدرس IP خصوصی خواهد بود.

چگونه Load Balancing در NetScaler کار می کند امنیت شبکه فایروال سیتریکس نت اسکالر Throughput شبکه سرور مجازی آدرس IP مجازی سرور مجازی

Service

آدرس IP، پورت و پروتکل های ترکیبی که برای ردیابی درخواست ها به یک سرور برنامه های کاربردی خاص استفاده می شود که این سرویس می تواند یک نمایش منطقی از سرور نرم افزار باشد یا یک برنامه در حال اجرا بر روی یک سرور میزبان برای سرویس دهی به برای برنامه های متعدد باشد. زمانی که شما در حال ایجاد یک سرویس جدید در داخل شبکه خود هستید در نهایت باید آنرا به سرور مجازی متعادل کننده بار متصل نمائید.

Server Object

این قابلیت شما را قادر خواهد ساخت که به جای شناسایی سرور توسط آدرس IP آن را به یک سرور فیزیکی اختصاص دهید. اگر شما Server Object ایجاد کردید نام خود را بجای آدرس IP سرور در هنگام ایجاد یک سرویس مشخص کنید. در غیراینصورت هنگام ایجاد یک سرویس باید آدرس IP سرور را مشخص کنید و آدرس IP به نام سرویس تبدیل شود. 

Monitor

به راحتی می توانید Log های سرویس های مختلف را در NetScaler مشاهد نمائید و اگر سرویسی Down بود یعنی غیرفعال است و تا زمانی که این اخطار از بین نرود سرویس مربوطه نیز غیرفعال است.

خانه سیتریکس خدمات زیر را در حوزه محصولات سیتریکس ارائه می دهد:
خدمات نصب و راه اندازی فایروال نت اسکلر سیتریکس برای کاربران خارجی XenApp و XenDesktop
خدمات پشتیبانی فایروال NetScaler سیتریکس برای کاربران خارجی XenApp و XenDesktop
خدمات لایسنس فایروال NetScaler License سیتریکس براای اتصال External Users در XenApp و XenDesktop
دوره ها و کلاس های آموزشی نصب و راه اندازی فایروال سیتریکس نت اسکالر Citrix NetScaler Training Boot Camp برای اتصال کاربران XenApp و XenDesktop از خارج از سازمان و شرکت


برای دریافت جدید ترین اخبار و آپدیت های نرم افزار Citrix و اخبار فناوری اطلاعات در حوزه مجازی سازی سیتریکس و کلود کامپیوتینگ و آخرین خبرهای تکنولوژی و مطالب آموزشی شبکه های کامپیوتری به کانال تلگرام گروه پال نت بپیوندید.