موارد کاربرد سیتریکس Citrix Virtual App & XenApp & Desktop


برای آشنایی با موارد کاربرد مجازی سازی سیتریکس و نرم افزاهای ویرچوالایزیشن Citrix Virtual App & XenApp & Desktop نخست باید بدانیم سیتریکس چیست؟ نرم افزار سیتریکس در حوزه های مختلف مجازی سازی سرور و برنامه (اپلیکیشن) و دسکتاپ چه کاری انجام می دهد و اصلا به چه دردی می خورد؟ در ادامه با ابزار سییتریکس Virtual App & Desktop & Server بیشتر آشنا می شویم.

سیتریکس چیست؟

سیتریکس یا Citrix یک شرکت چند ملیتی است که در زمینه تکنولوژی های جدید مجازی سازی فعالیت می کند. از جمله این فناوری های آی تی می توان به مجازی سازی سرور Server Virtualization، مجازی سازی دسکتاپ و نرم افزار Virtual App & Desktop، SaaS و رایانش ابری Cloud Computing اشاره کرد. راهکار های مختلف سیتریکس توسط بیش از 400 هزار مشتری در کشور های مختلف جهان مورد استفاده قرار گرفته است. کمپانی مشهور و معتبر سیتریکس پیشتاز در زمینه کاری مجازی سازی دسکتاپ و نرم افزار است. این شرکت قدیمی در زمینه ویرچوالایزاشن راهکار های بسیاری را در حوزه مجازی سازی ارائه می دهد اما در کشور ایران، کمپانی Citrix را با محصول مجازی سازی نرم افزار آن یعنی زن اپ XenApp می شناسند. بسیاری از سازمان ها در کشورمان از سیتریکس XenApp استفاده کرده و از مزایای آن بهره برداری کرده اند. خانه سیتریکس ایران این افتخار را دارد که در زیرساخت شبکه سازمانهای بزرگی چون رایتل و وزارت راه و شهرسازی، بنیاد مستضعفان، پتروشیمی ایران، موسسسه مالی کوثر و بیش از 500 نهاد دولتی و خصوصی دیگر در صنایع مختلف این سامانه های مجازی ساز را مستقر نموده است.
آشنایی با موارد کاربرد مجازی سازی سیتریکس و نرم افزاهای ویرچوالایزیشن Citrix Virtual App & XenApp & Desktop نخست باید بدانیم سیتریکس چیست؟ نرم افزار سیتریکس در حوزه های مختلف مجازی سازی سرور و برنامه (اپلیکیشن) و دستکتاپ چه کاری انجام می دهد

موارد استفاده از سیتریکس چیست؟

راهکار سیتریکس به‌ عنوان بهترین پلتفرم مجازی سازی دسک تاپ و نرم افزار توانسته از رقبای خود یعنی VMware Horizon و Microsoft RDS پیشی بگیرد. بنابراین کاربرد سیتریکس پیاده سازی راهکار مجازی سازی دسکتاپ و نرم افزار در زیرساخت شبکه سازمان است. سیتریکس دارای محصولات دیگری هم هست اما مهمترین محصول سیتریکس، Citrix XenApp And XenDesktop یا نام جدید آن ها Citrix Virtual Apps and Desktops می‌باشد. در ایران سیتریکس به یکی از راهکار های ارائه کننده مجازی سازی نرم افزار تبدیل شده است. موارد استفاده با توجه به ویژگی های مهم Citrix چون امنیت بالا، رمزنگاری ارتباط ها، ایجاد تانل بین کلاینت و سرور، چند پلتفرمی بودن آن، سرعت بالای اجرا نرم افزار ها و همچنین کیفیت اجرای نرم افزار ها می‌باشد.

یکی از موارد پرکاربرد سامانه های مجازی ساز سیتریکس، ارائه برنامه های تخصصی در حوزه مالی و حسابداری مثل نرم افزار مالی و حسابداری همکاران سیستم، و انتشار نرم افزار های عمومی چون مایکروسافت لینک، CRM و آفیس برای کاربران و انتشار اتوماسیون های اداری که کلاینت های تحت وب ندارند بر روی بستر اینترنت و وب می باشد.

شاید کاربردی ترین امکان نرم افزار سیتریکس در زمینه مجازی سازی اپلیکیشن، ارائه نرم افزار های مربوط به انبارداری به‌ منظور ایجاد ارتباط امن بین انبار و شعب شرکت ها و همچنین نشر تصاویر و ویدئوهای دوربین های مدار بسته در بستر اینترنت و کنترل دسترسی به آن ها با پالسی های مختلف باشد.