لایسنس های ترمینال سرور Terminal Server Licensing ModeTerminal Service   در حقیقت قبل از انکه یک نرم افزار باشد، یک نوع تکنولوژی ست که به کمک آن کاربران می توانند به برنامه های نصب شده روی Terminal Server دسترسی پیدا کنند. با Terminal Services همچنین می توان به محیط Desktop یک سرور دسترسی داشت .

حتی این عمل اتصال می تواند از طریق اینترنت نیز برقرار شده و با استفاده از این سرویس می توان عملیات مدیریتی مربوط به نگهداری ،پشتیبانی و نصب برنامه ها را به میزان قابل توجهی کاهش داد .

زمانی که شما از ترمینال سرور استفاده می کنید اجرای برنامه ها روی سرور اتفاق می افتد و تنها داده های مربوط به نمایشگر ، keyboard ، mouse ، پورتها و ... در طول شبکه انتقال داده می شود . در این مدل اتصال هر کاربر Session مربوط به خود را خواهد داشت و هر Session در سیستم عامل بدون وابستگی به Session دیگر مدیریت می شود .اما در ادامه بحث لایسنس ها را توضیح میدهیم :

Terminal Server Licensing Mode :
قبل از نصب License server   بر روی شبکه ابتدا باید تصمیم بگیرید که چه نوع لایسنسی رو قصد دارید در شبکه نصب می کنید .
ما در کل دونوع لایسنس سرور در شبکه داریم :
1-  Domain License Server
2-  Enterprise License Server
(
بصورت پیش فرض مدل Enterprise بر روی ترمینال سرور نصب می گردد )

بررسی مدل ها و تفاوت لایسنس ها :

1- Enterprise License server :
این نوع لایسنس برای مدلهای شبکه ای که دارای چندین دامین دارند استفاده می شود و در واقع برای Multiple Domain ها در داخل Forest کاربرد دارد .
این مدل به چندین TS در داخل دامین سرویس دهی می کند اما به شرطی که دامین های شما دارای ویندوز 2000 یا 2003 سرور باشند .

اما برخورد یک ترمینال سرور از لحاظ مقطع زمانی ::
ترمینال سرور ها در برخورد با این مدل لایسنس هر 60 دقیقه اکتیودایرکتوری رو از لحاظ زمانی چک می کنند (Poll) تا بتونند موقعیت License Enterprise رو پیدا بکنند . حال پس از اینکه موقعیت لایسنس رو شناسایی کرد باز هم به مدت 60 دقیقه عمل poll و چک کردن لایسنس رو ادامه میده
یعنی بصورت خلاصه یک ترمینال سرور داریم و چنانچه کلاینتی درخواست اتصال به ترمینال رو برقرار میکنه ، ترمینال سرور ما قبل از پیدا کردن لایسنس به مدت 60 دقیقه عمل پویش رو polling رو انجام میده و بعد از پیدا کردن لایسنس باز هم به مدت 60 دقیقه این عمل رو تکرار خواهد کرد .


2- Domain License server :
مد دوم لایسنس ها برای نصب بر روی ترمینال سرور Domain License server می باشد .
این نوع لایسنس بصورت جداگانه در هر دامین تعریف می شود ودر حقیقت هر دامین برای خودش یک لایسنس از نوع Domain License server بصورت مجزا خواهد داشت . در نتیجه یک ترمینال سرور فقط امکان دسترسی و پیدا کردن Domain License های موجود در همان دامین را خواهد داشت

اما برخورد یک ترمینال سرور از لحاظ مقطع زمانی ::
یک ترمینال سرور از لحاظ پویش مکان لایسنس به مدت 15 دقیقه عمل جستجو برای یافتن لایسنس رو انجام میده . بعد از اینکه Domain License server خودش رو پیدا کرد به مدت 120 دقیقه این عمل رو برای دفعات بعد انجام خواهد داد . و چنانچه Domain License server را نتواند پیدا کند باز هم به مدت 15 دقیقه عمل poll رو برای پیدا کردن لایسنس ادامه خواهد داد .
بصورت خلاصه ترمینال سرور هر 15 دقیقه عمل جستجو برای یافتن Domain License server را انجام میده مگر اینکه لایسنس پیدا بشه و عمل پویش بعدی به 120 دقیقه افزایش خواهد یافت .
یک نکته رو هم باید متذکر بشم که چنانچه قصد افزایش امنیت رو در ترمینال سرورها دارید بهتون توصیه میکنم حتما با دنیال workgroup خداحافظی کرده و ساختار شبکه تون رو به Domain تغییر دهید .

بصورت خلاصه :

2 Terminal Servers periodically verify that they can contact license server
EnvironmentOnce contact (license server is verified after xxx minutes of no activityIf not found & discovery process repeats every)
NT 4 domain or workgroup (120 min & 15 min )
Domain Mode (120 min & 15 min )
Enterprise Mode (60 min & 60 min)l