سیتریکس چیست؟ What is citrix


در این مطلب آموزشی قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که اصلا سیتریکس چیست؟ What is citrix Product و موسس این شرکت کیست؟ کجا تاسیس شده است و اینکه چه محصولات و خدماتی را در زمینه مجازی سازی Virtualization ارائه می دهد.

تاریخچه و معرفی شرکت Citrix از ابتدای فعالیت تا به امروز

شرکت سیتریکس به عنوان یک شرکت چند ملیتی در سال 1989 تاسیس گردید و از آقای Ed Iacobucci به عنوان یکی از موسسین این شرکت نام برده می شود. مکان اصلی آن در ایالت فلوریدا آمریکا می باشد و دیگر شعبه های این شرکت در کشورهایی نظیر هند و انگلیس قرار دارد.

شروع شکل گیری و آزمون و خطاهای گروه سیتریکس

آقای Ed Iacobucci از برنامه نویسان شرکت IBM بوده که در آن دوره از جمله کسانی بود که بر روی پروژه IBM OS/2  کار نمود. او اعتقاد داشت که این پروژه می بایست Multi User Support باشد اما به دلیل اینکه نظراتش با سیاست های وقت شرکت IBM یکسان نبود و آنجا را ترک کرد و حتی پس از ترک آی بی ام، شرکت مایکروسافت در پی استخدام او بود و پیشنهاد Chief Technical Officer تیم شبکه مایکروسافت به او گردید که مورد قبول او وارد نشد و در نهایت در سال 1989 میلادی  شرکت خود یعنی سیتریکس را در شهر فلوریدا تاسیس کرد. البته اسم اولیه این شرکت، Citrus نام داشت و نام Citrix فعلی ادغامی از دو نام CITRUS و UNIX می باشد.
شرکت سیتریکس به عنوان یک شرکت چند ملیتی در سال 1989 تاسیس گردید و از آقای Ed Iacobucci به عنوان یکی از موسسین این شرکت نام برده می شود. مکان اصلی آن در ایالت فلوریدا آمریکا می باشد
Citrix MULTIUSER نخستین محصول شرکت سیتریکس در سال 1990 بود که بر اساس OS/2 تشکیل شده بود و این محصول تحت لایسنس شرکت مایکروسافت قرار داشت و در سال 1991 به دلیل عدم پشتیبانی مایکروسافت از Ttext-Based OS/2 Applications این پروژه با شکست روبرو گشت.

شروع دوره پیشرفت و ارایه محصولات موفق سیتریکس

در سال 1993 سیتریکس محصول Netware Access Server را از شرکت Novell خریداری نمود که یک برنامه Remote Access Application بر روی سیستم عامل DOS بود و دسکتاپ سرور و برنامه های روی سرور را در اختیار کاربران راه دور قرار می داد و Multi-User Access را پشتیبانی می نمود و چیزی نظیر ترمینال سرور ویندوز مایکروسافت عمل می کرد.
سیتریکس این محصول را توسعه داد و بالاخره در سال 1995 شکل تغییر یافته این محصول که WinView نام داشت را تولید کرد و آن را به عنوان نخستین محصول موفق خود راهی  بازار نمود که در سال 1995 به شهرتی جهانی دست یافت.

شرکت سیتریکس چه محصولاتی و خدماتی ارائه می دهد؟

محصولات مختلف سیتریکس در حوزه مجازی سازی از نخستین روز فعالیت تا به امروز از قرار زیر می باشد.

1 : Citrix Multi-User
2 : Citrix Winveiw
3 : Citrix MetaFrame XP  
4 :  Citrix Presentation Server  
5 : Citrix XenApp  
6 : Citrix XenServer
7: Citrix XenDesktop


مجازی سازی اپلیکیشن با محصولات سیتریکس
با استقرار سامانه مجازی ساز اپلیکیشن سیتریکس XenApp شما می توانید برنامه های تحت ویندوز خود را به راحتی از طریق وب و اینترانت و اینترنت در دسترس کاربران خارج از سازمان و شرکت خود قرار دهید.
با برنامه سیتریکس زن اپ به همراه تکنولوژی ترمینال سرویس مایکروسافت، می توانید تمامی نرم افزارهای تحت ویندوز خود را بصورت متمرکز در هر زمان و هر مکان در اختیار کاربران خود بگذارید. تنها با یک بار نصب برنامه های مورد نیاز روی سرور مرکزی  شرکت یا سازمان، امکان استفاده همزمان تمامی کاربران دور و نزدیک فراهم می شود. متمرکز کردن دیتابیس و کاهش هزینه های نگهداری و پشتیبانی نرم افزار و دسترسی آسان با امنیت
بالا حتی از طریق بستر اینترنت از جمله مزایای این سامانه می باشد. در تصویر پایین صفحه لاگین سیتریکس XenApp و برنامه های پابلیش شده برای کاربران را مشاهده می نمایید. نرم افزار XenApp بر روی ویندوز سرور مایکروسافت Windows Server نصب می شود و برای ارائه سرویس نیاز به لایسنس Windows Terminal Service License نیز دارد.
نصب و آموزش Citrix XenApp 6.5 | استقرار سیتریکس Citrix XenApp 7.11 | نصب راه اندازی سیتریکس Citrix XenDesktop 7.11 | شرکت ارائه دهنده سیتریکس Citrix XenServer 7.1 | کلاس آموزش مجازی سازی سرور سیتریکس | معرفی دوره کارگاهی مجازی سازی Server سیتریکس


  مجازی ساز دسکتاپ VDI سیتریکس Citrix XenDesktop

تکنولوژی سیتریکس Citrix XenDesktop یک راه حل مجازی سازی دسکتاپ کامپیوتر یا VDI که مخفف Virtualization Desktop InfraStructure هست می باشد و دسک تاپ های مجازی را با سرعت بالا و در امنیت کامل به کاربران ارائه می دهد تا کاربران با استفاده از دسکتاپ های مجازی شده قادر به بکارگیری از تمامی امکانات و برنامه های قابل دسترس در دسکتاپ مجازی باشند. در واقع سیتریکس XenDesktop کامپیوترهای مجازی کاربران را تبدیل به یک فرآیند با ماهیت واقعی نموده است. راهکار مجازی سازی دسک تاپ XenDesktop اولین محصول برای پشتیبانی از تمام مدل های مجازی سازی کامپیوترهای کاربران می باشد كه به صورت راهکاری مجتمع طراحی شده است. با پیاده سازی راهکارDesktop Virtualization کاربران قادر به کاهش 40 درصدی مدیریت Desktop با متمرکز کردن دسکتاپ ها در Data Center می باشند. XenDesktop بخش IT را قادر به راه اندازی یک نمونه از هر سیستم عامل، برنامه و پروفایل کاربر می کند و به صورت پویا آن ها را ترکیب کرده تا باعث افزایش سادگی در مدیریت کامپیوتر مجازی کاربران و سریعتر شدن عملکرد آن شود.

تکنولوژی سیتریکس Citrix XenDesktop | راه حل مجازی سازی دسکتاپ کامپیوتر یا VDI | درباره Virtualization Desktop InfraStructure | تکنیک دسک تاپ مجازی virtual desktop | سیتریکس XenDesktop ]چیست | کامپیوترهای مجازی کاربران | راهکار مجازی سازی دسک تاپ XenDesktop | پشتیبانی از تمام مدل های مجازی سازی کامپیوترهای کاربران | پیاده سازی راهکارDesktop Virtualization کاربران | راه حل متمرکز کردن دسکتاپ ها در Data Center

  مجازی ساز سرور سیتریکس Citrix XenServer

محصول سیتریکس Citrix XenServer یک سکوی  مدیریت  شده  سرور مجازی  کامل  بر  مبنای Xen Hypervisor می  باشد. تکنولوژی Xen به عنوان سریعترین مجازی ساز سرور با اطمینان بسیار بالا در صنعت IT مورد تایید قرار گرفته است. XenServer برای مدیریت کارآمد سرورهای مجازی ویندوز و لینوکس طراحی شده است و نتیجه آن تجمیع کم هزینه سرورها و تداوم تجارت می باشد. Xenserver یک برنامه مجازی سازی قدرتمند است که امکان ساخت و برپاسازی چندین ماشین مجازی با قابلیت اجرا توسط سیستم عامل های مختلف را روی یک سخت افزار واحد فراهم می کند. XenServer از زیرساخت های مدیریت برای بهینه سازی عملیات و از فرآیندهای خودکار کلیدی است که از طریق آن می توان خدمات فناوری اطلاعات ارائه داد. XenServer کار انتقال داده ها به صورت آنلاین و متمرکز سازی مدیریت چندین سرور را بدون هیچ هزینه ای ارائه می دهد. XenServer یک راهکار مجازی سازی قدرتمند و باز است که اساسا به منظور کاهش هزینه های Data Center با تبدیل محیط پیچیده و استاتیک آن به محیطی پویا تر می باشد.


معماریXenserver | برنامه مجازی سازی سرور سیتریکس | امکان ساخت و برپاسازی چندین ماشین مجازی با قابلیت اجرا توسط سیستم عامل های مختلف | آشنایی با سیتریکسXenServer | زیرساخت های مدیریت برای بهینه سازی عملیات و از فرآیندهای خودکار | خدمات فناوری اطلاعات | XenServer برای هر سازمان IT | کسب و کاری مناسب XenServer | انتقال داده ها به صورت آنلاین و متمرکز سازی مدیریت چندین سرور | XenServer راهکار مجازی سازی قدرتمند و باز | کاهش هزینه های Data Centerبرای دسترسی به مطالب آشنایی و آموزشی سیتریکس و جدید ترین اخبار  Citrix و اخبار فناوری اطلاعات در حوزه مجازی سازی دسک تاپ و سرور و برنامه و آخرین خبرهای تکنولوژی و مطالب آموزشی شبکه های کامپیوتری به کانال تلگرام گروه ما بپیوندید.

لیست مشتریان خانه سیتریکس .

ما مفتخریم که در حال حاضر بیش از 400 شرکت ایرانی در حوزه های مختلف، مشتریان ما هستند و پشتیبانی سامانه نرم افزاری سیتریکس خود را به ما سپرده اند.

تیم فنی Citrix خانه سیتریکس ایران از کارشناسان متخصص و مجربی تشکیل شده است که نصب و استقرار، پیکربندی، پشتیبانی و عیب یابی محصولات گوناگون شرکت سیتریکس را در قالب یک تجربه 6 ساله برای مجازی سازی سرور و دسک تاپ و برنامه های گوناگون و دورکاری کاربران سیستم های مالی، منابع انسانی، انبار و ....  شرکت های نرم افزاری بزرگی مانند همکاران سیستم، رایورز، چارگون، تدبر، پیوست و همراهان سیستم و ... دنبال کرده ­اند.

متخصصین " گروه مهندسی شبکه پال نت "، به منظور عملکرد تخصصی و سرویس دهی مناسب، خدمات خود را در کار گروهی و تخصصی ارائه می نمایند.

تصاویر کارگاه های آموزش سیتریکس در حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی 
نصب سامانه دورکاری Citrix نرم افزار مالی و حسابداری رایورز در شرکت رایتل
نصب و راه اندازی سیتریکس جهت استفاده از راه دور از نرم افزار شایگان سیستم در شرکت ایلیا استیل
استقرار سامانه دورکاری Citrix در موسسه آموزشی گاج
استقرار سامانه مجازی سازی سیتریکس وزارت راه و مسکن و شهرسازی
نصب و راه اندازی سیستم هایمجازی سیتریکس در سازمان بنیاد مستضعفان و جانبازان
نصب سیستم مجازی سازی سیتریکس در شرکت کشتیرانی جهان دریا
استقرار سامانه دورکاری در سازمان آب و فاضلاب استان فارس
استقرار سیستم مجازی سازی سیتریکس در پتروشیمی مارون

مشاهده دموی آنلاین
راهکار های مجازی سازی سیتریکس
 

دوره عملی و کارگاهی آموزش Citrix XenApp 6.5 | کمپ آموزش Citrix XenApp 7.11 | دوره آموزش سیتریکس Citrix XenDesktop 7.11 | کلاس کارگاهی آموزش Citrix XenServer 7.1 | کلاس آموزش مجازی سازی سرور سیتریکس | معرفی دوره کارگاهی مجازی سازی Server سیتریکس