مقایسه Terminal Services با Remote Desktop


زمانی که سخن از Terminal Services به میان می آید بسیاری به سرعت به یاد Remote Desktop می افتند. در تمام نسخ ویندوزهای XP، Vista ، ۷ ،Server 2003 و Server 2008 ابزاری به نام Remote Desktop موجود است. با استفاده از Remote Desktop می توان مشابه Terminal Services یک دسکتاپ را فراهم آورد. در واقع این دو به هم بسیار نزدیک و مرتبط اند. ابتدا آنکه هر دو تکنولوژی از یک ابزار موجود در ویندوز کلاینت به نام Remote Desktop استفاده می کنند. البته این نرم افزار Microsoft Terminal Services for Client نیز خوانده می شود که mstsc نام mstsc.exe کوتاه شده آن است. دوم آنکه هر دو تکنولوژی از یک سرویس به نام Terminal Services استفاده می کنند و یک پروتکل (RDP) یا Remote Desktop Protocol استفاده می کنند و همچنین از پورت ۳۳۸۹ TCP استفاده می کنند.
با وجود تمام این شباهت ها، اختلاف این تکنولوژی بیش از این است. ترمینال سرویس Scalability و ویژگی های بیشتری دارد. به عنوان مثال Terminal Services دارای دو mode متفاوت است:

الف: Execute Mode : برای اجرای برنامه ها به صورت عادی
ب. Install Mode : برای نصب برنامه ها


زمانی که برنامه ای را روی Terminal Server نصب می کنید، تنظیماتی در Registry یا یک فایل ini نوشته می شود که امکان استفاده چند کاربر همزمان ایجاد شود. Remote Desktop دارای Install Mode نیست.
مایکروسافت اکیدا توصیه می کند که پس از نصب این سرویس نرم افزار های لازم برای استفاده در TS نصب کنید. البته این تفاوت ها دلیل بر مزیت های یکی بر دیگری نمی باشد. Remote Desktop جزئی از ویندوز است و هزینه اضافی خرید لایسنس را ندارد اما Terminal Services دارای لایسنس جداگانه است و چنانچه لایسنس لازم در مدت ۱۲۰ روز فراهم نشود، Terminal Services از کار خواهد ایستاد. البته به معنای عدم دسترسی به Remote Desktop یا تاثیر در لایسنس سیستم عامل نخواهد بود.
به منظور داشتن یک تصویر مناسب از استفاده کنار هم از این دو ابزار، در طراحی های بر اساس ویندوز سرور ۲۰۰۸، معمولا از Remote Desktop برای یک ابزار مدیریتی استفاده می شود و از Terminal Services برای یک هاست برنامه ها. هر چند می توان این دو ابزار را به عنوان جایگزین یک دیگر در بسیاری از مواقع استفاده کرد.